آیکون واتساپ
تسمه صنعتی رول پارس

تسمه پلی کرد

تسمه پلی کرد Polycord که به آن اورتان یا پلی اورتان کرد نیز گفته می شود به شکل اورینگ O-ring تولید می شود. تسمه های پلی کرد دارای پروفیل و سطح مقطع دایره ای شکل هستند و بعنوان تسمه انتقال قدرت و همچنن بعنوان کانوایر یا تسمه نقاله در اغلب مراکز پخش محصولات در سر تا سر دنیا به کار گرفته می شوند. از تسمه پلی کرد می ‌توان برای ساخت حلقه‌ های اورینگ شفت، حلقه‌ های اورینگ غلتکی، منحرف کردن حلقه‌ های O در داخل ماشین آلات استفاده کرد. تسمه پلی کرد بصورت کلاف یا قرقره‌هایی با قطرهای مختلف (1/8، 3/16، 1/4، 5/16، و 3/8 اینچ) عرضه می گردد. سختی تسمه پلی کرد از 80A-95A بصورت ( استاندارد، نارنجی، سبز تیره، کشش بالا، تقویت شده) تولید می شود که سپس به طول لازم برش داده می شود. هنگامی که تسمه پلی کورد بریده شد، با حرارت جوش داده می شود یا به صورت لب به لب به هم جوش داده می شود. این معمولاً در جای خود بدون شکستن نوار نقاله شفت انجام می شود یا قبل از جداسازی نوار نقاله یا برداشتن غلتک های محور در در محل انجام می شوند. تسمه نوار نقاله بصورت پلی کرد اغلب در چهار نوع مختلف مطابق موارد زیر عرضه می شود:

تسمه پلی کرد نوار نقاله

مزایا و معایب کاربری تسمه های پلی کرد

بررسی شرایط کاربری و مزایای و معایب تسمه های پلی کرد تا اندازه ای بستگی به نوع کاربری بعنوان کانوایر در اتصالات نقاله های صنعتی و یا برای انتقال نیرو دارد. تسمه های پلی کرد نسبت به دیگر تسمه های صنعتی پروسه تولید ساده تری داشته و اغلب از یک ترکیب پلیمری مانند پلی اورتان، لاستیک های طبیعی و مصنوعی در تولید آنها استفاده شده و از این رو ارزان تر هستند. علاوه بر این از آنجایی که در اغلب موارد تسمه های پلی اورتان بصورت موازی در چند ردیف استفاده می شوند پارگی یک لایه تاثیری بر لایه های دیگر نداشته و با تعویض همان لایه می توان به ادامه کار پرداخت. این در حالی است که دیگر انواع کانوایر یا تسمه های انتقال نیرو پیوسته بوده و نیاز به تعویض کامل با صرف هزینه بالاتر دارند. علاوه بر این کاربری و تعویض تسمه پلی کرد و جا انداختن آن در داخل شیار ها نیز ساده تر می باشد.

از معایب تسمه های پلی کرد نسبت به دیگر انواع تسمه کانوایر می توان به طول عمر کمتر به سبب استفاده تفکیکی و سطح مقطع پایین تر اشاره نمود که خود به مدت زمان بیشتر از کار افتادگی ماشین Down time می انجامد. همین طول عمر کمتر نیاز به خرید welding tool/kit یا دستگاه جوش حرارتی تسمه برای تعویض تسمه پلی کرد پاره شده و آسیب دیده در محل در کوتاهترین زمان بوجود می آورد. اغلب صنایعی که از تسمه پلی کرد استفاده می کنند خود دستگاه های جوش را نیز خریداری می کنند. علاوه بر این موارد نیاز به نیروی کار بدنی بیشتر در کاربری و احتمال بروز خطا در عملکرد تسمه های پلی کرد نسبت به دیگر انواع تسمه صنعتی بالاتر می باشد.

تسمه پلی کرد صنایع سرامیک  تسمه پلی کرد

تسمه پلی کرد صنایع سرامیک
تسمه پلی کرد
تسمه پلی کورد نخ ریسی  تسمه پلی کرد

تسمه پلی کورد نخ ریسی
تسمه پلی کرد


نقش سطح مقطع تسمه پلی کرد بر مشخصات فنی

سطح مقطع برش تسمه های صنعتی یکی از فاکتور های بسیار تاثیر گذار بر روی خواص مکانیکی آنها می باشد. از آنجایی که تسمه پلی کرد دارای سطح مقطع برش به شکل گرد می باشد در واقع عدم وجود لبه های نیز سایش سطحی که به سبب تمرکز تنش در لبه های زاویه دار اتفاق می افتد را تجربه نمی کند که از مزایای مثبت این سطح مقطع محسوب می شود. این شکل هندسی خاص ثانیه این قابلیت را برای تسمه پلی کرد بوجود می آورد که در برابر اعمال تنش خمشی در هر جهت قابلیت یکسانی داشته و فشردگی در بافت تسمه صنعتی اتافق نیافتد. از همین روست که در ماشین آلات صنعتی که با چند خمش تحت زاویه ها و جهات مختلف روبرو هستند از تسمه پلی کرد در اتصالات استفاده می کنند.

با وجود مزایایی که قید شد سطح مقطع دایره ای شکل تسمه پلی کرد معایبی را نیز به همراه دارد. بسته به کاربری که از این تسمه ها برای انتقال قدرت استفاده شود و یا بعنوان کانوایر شکل هندسی تسمه پلی کرد می تواند خواص مختلفی را داشته باشد. در انتقال نیرو سطح مقطع گرد مقاومت کششی کمتر را نسبت به تسمه های تخت و افزایش طول بیشتر را به همراه دارد که از معایب کاربری در اتصالات محسوب می شود. به هر حال در میان طراحی های مختلف تسمه به شکل تخت، وی بلت شیار دار و بدون شیار طراحی تسمه پلی کرد بسیار خاص بوده که انتخاب آن در اتصالات می بایست با مطالعه و دقت بالاتری صورت پذیرد.

جدول ابعاد و استاندارد های تسمه پلی کرد گرد

تسمه های پلی کرد اغلب در قطر بیرونی از 2 الی 15 میلیمتر با مقاومت بالایی در برابر hydrolysis تولید می شوند. این تسمه های صنعتی که از جنس الاستومتر های پلی یورتان تولید می شوند در تماس با آب، روغن، گریس و بنزین بر حسب تکنولوژی و برند تولید کننده مقاومت متفاوتی از خود نشان می دهند.برخی از برند ها سطح بیرونی پروفیل دایره ای شکل تسمه پلی کرد را بصورت کامل صاف و برخی دیگر این سطح را با سطحی زبر بصورت دانه های ریز سطحی تولید می کنند. در زیر جدول استاندارد ها و مشخصات تسمه پلی کرد بر حسب سایز، تنسایل و قطر بیرونی پولی که تسمه بر روی آن گردش می کند مشخص شده است.

تنسایلحداقل قطر پولیقطر تسمه پلی کرد
6202
13303
22404
35505
50606
70707
14010010
2012012
31515015

از مشخصات فنی دیگری که در مورد تسمه های پلی کرد می توان قید کرد وزن بر واحد متر می باشد که برای سایز های 4، 5 و 6 میلیمتر که پر کاربرد ترین آنها می باشد به ترتیب مقدار 0.015 ، 0.024 و 0.034 بر حسب کیلوگرم متر را دارد. اغلب تسمه های پلی کرد برای عملکرد در محدوده دمایی -20 الی 50 درجه سانتی گراد تولید شده اند.

سفارش خرید تسمه پلی کرد از رول پارس

در میان تمامی انواع تسمه های صنعتی تسمه های پلی کرد دارای کمترین اطلاعات فنی جهت سفارش و خرید هستند. در اغلب موارد کاربران تنها با داشتن قطر و طول تسمه پلی کرد به خرید این قطعه صنعتی می پردازند. البته اطلاعات فنی جهت خرید و سفارش این سری از تسمه های پلیمری محدود به قطر و طول نبوده و در صورتیکه کاربری های خاصی مورد نیاز باشد می توان انعطاف و سختی سطحی و سایشی نیز از فاکتور های کیفی و در زمان سفارش قید گردند.

در صورتیکه از قبل بر روی سیستم شما از تسمه پلی کرد چه در کاربری بر روی نوار نقاله های صنعتی و چه در انتقال نیرو استفاده شده است می توانید با ایجاد برش مقطعی از نمونه های گذشته مغزی را چک و در صورت استفاده از مغزی برای جلوگیری از خزش تسمه پلی کرد مغزی را نیز مشخص نمایید. هر چند در اغلب موارد از مغزی هایی به شکل یک نخ پلی استری در مرکز سطح مقطع دایره ای تسمه پلی کرد استفاده شده است اما برخی کارخانه های صنعتی از مغزی هایی از سیم های فلزی نیز استفاده می کنند.

اجرا و کاربری تسمه پلی کرد بعنوان تسمه نقاله

تسمه های پلی کرد بر خلاف دیگر انواع تسمه نقاله با سطح مقطع گرد و بصورت نا پیوسته بکار گرفته می شوند. هم سایز و قطر تسمه پلی کرد و هم تعدد بکارگیری آنها بصورت موازی بر روی نقاله های صنعتی بحثی فنی می باشد که می بایست با در نظر گرفتن چند اصل اجرا شود. وزن و ابعاد بار یا باکس هایی که بر روی تسمه پلی کرد قرار می گیرد در واقع دو فاکتور اصلی در انتخاب مشخصات فنی و شرایط کاربری تسمه پلی کرد بر روی نقاله ها هستند.

در واقع وزن باکس و یا قطعه مشخص کننده قطر تسمه پلی کرد و ابعاد باکس مشخص کننده فواصل اتصال تسمه پلی کرد بر روی نقاله می باشند. از نظر فاصله گفته می شود که بر حسب سایز باکس فاصله ردیف های تسمه پلی کرد می بایست بگونه ای باشد که حداقل 3 ردیف یا 3 رشته از تسمه در تماس کامل با باکس یا قطعه کار انتقالی قرار گیرند. از آنجایی که وزن باکس بر روی سطح این سه رشته تسمه پلی کرد تقسیم می شود اغلب سایز های 6 الی 8 میلیمتر از این تسمه صنعتی در اتصالات نقاله مورد استفاده قرار می گیرد.TEL : tel:09123691065
09126482568
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Rollpars Group