TEL: 09124633354
لوگوی رول پارس

Cotton nylon belt

Bucket belt  Bucket

Cotton-nylon-belt

Bucket belt
Bucket
Bucket belt
Bucket

Available
Polyster woven belt  Bucket

Cotton-nylon-belt

Polyster woven belt
Bucket
Polyster woven belt
Bucket

Available
30mm nylon elevator belt  Bucket

Cotton-nylon-belt

30mm nylon elevator belt
Bucket
30mm nylon elevator belt
Bucket

Available


نقاط قوت و ضعف تسمه های برزنتی

تسمه های برزنتی در واقع از الیاف نایلونی تولید می شوند که بصورت چند لایه و با بکارگیری چسب هایی ویژه در عرض مشخص تولید می شوند. بکارگیری نایلون در ساختار از طرفی سبب بالا بودن مقاومت کششی تسمه های برزنتی می شود و از طرفی سبب آسیب پذیری این تسمه ها در برابر سایش و در تماس با سطوح زبر می گردد. بر خلاف تسمه های صنعتی پلیمری که قابلیت برش خوردن در عرض های دلخواه را دارند ساختار بافته شده تسمه های برزنتی این قابلیت را به کاربران نداده و در اغلب موارد تسمه برزنتی در عرض های مشخصی برش می خورد.

هر یک از انواع تسمه های PU و تسمه های برزنتی آسیب پذیری خود را در شرایط انبار تحت نگهداری در مدت زمان بالا دارند که هر دو به تدریج ترد تر شده و خاصیت انعطاف خود را از دست می دهند. با این وجود تسمه های برزنتی ساده تر از تسمه های پلیمری در معرض تجزیه قرار می گیرند. همچنین در تماس با اشعه UV خورشید و یا در معرض آب و رطوبت اغلب طول عمر تسمه های برزنتی پایین تر از تسمه های پلیمری می باشد که این امر به سبب سطح تماس رشته های نخ در ساختمان تسمه برزنتی می باشد.

از نظر برش و اتصال در اغلب موارد اتصال پدید آمده در تسمه های پلیمری به روش حرارتی و یا چسب مقاومت کششی بسیار بالایی را مانند ایجاد تسمه بصورت یکپارچه پدید می آورد اما با توجه به ساختار و بکارگیری الیاف نایلونی در تولید تسمه های برزنتی برش هایی که تنها بصورت طولی در کلاف این تسمه ها پدید می آید امکان ایجاد یک حلقه بسته با قابلیت کششی برابر با تولید یکپارچه را پدید نمی آورد و از این رو در مواردی که با کشش بسیار بالایی روبرو هستیم تمرکز تنش در قسمت برش و اتصال تسمه برزنتی بسیار بالا است.

فرسایش در تسمه برزنتی چگونه اتفاق می افتد؟

تسمه های برزنتی در دسته تسمه های صنعتی با حداکثر میزان فرسایش قرار دارند چرا که بر خلاف تسمه های پلیمری از الیاف پارچه ای مصنوعی تولید می شوند. تسمه های پلیمری که از جنس پلی یورتان تولید شده اند دارای پیوستگی مولکولی بسیار بالایی هستند و هر چند در برابر سایش بر روی سطوح زبر دچار خوردگی می شوند اما هم انعطاف بالایی که دارند و هم پیوستگی و تولید یکپارچه این میزان سایش را به حداقل می رساند. این در حالی است که بکار گیری نخ های پلی استری در تولید تسمه های برزنتی ایجاد حفره هایی بین تا و پود پارچه این تسمه ها پدید می آورد بگونه ای که حداکثر میزان سایش بالاخص در تماس با سطوح تیز و زبر برای تسمه های برزنتی پدید می آید. علاوه بر این حرکت بر روی فولی ها در گردش در کاربری تسمه برزنتی بر روی الواتور به تدریج سبب جدا شدن لایه های مختلف پارچه ای این تسمه ها به سبب عدم یکپارچگی در تولید می شود.

با توجه به اینکه بر روی سطح تسمه برزنتی از قاشقک بصورت پیچ و مهره ای استفاده می شود ایجاد سوراخ های سطحی برای اتصال قاشقک نیز به افزایش تمرکز تنش و فرسایش هر چه بیشتر تسمه برزنتی می انجامد. سوراخ های ایجاد شده در صورتیکه تنها بصورت فشاری و در جهت جابجا کردن نخهای بدنه تسمه برزنتی ایجاد شده باشند هر چند نقاط تمرکز تنش را پدید می آورند اما این آسیب نسبت به مواردی که برای ایجاد سوراخ های سطحی نخ ها و رشته های تسمه برزنتی دچار سایش و یا حتی پارگی کامل می شوند فرسایش کمتری را سبب می شود. وزن خود قاشقک اتصالی و میزان باری که توسط قاشقک حمل می شود نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار در فرسایش تسمه برزنتی محسوب می شوند.



TEL : 09124633354
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2022 | All ights Reserved | Rollpars Group