TEL: 09124633354
لوگوی رول پارس

Food conveyor belt

PP food grade conveyor  PP

Food-conveyor-belt

PP food grade conveyor
PP
PP food grade conveyor
PP

Available
PVC coated food conveyor belt  PP

Food-conveyor-belt

PVC coated food conveyor belt
PP
PVC coated food conveyor belt
PP

Available
Clothe food conveyor  PP

Food-conveyor-belt

Clothe food conveyor
PP
Clothe food conveyor
PP

Available


استاندارد های تولید تسمه نقاله مواد غذایی

بسته به نوع مواد غذایی قابل حمل استاندارد های مختلفی درتسمه های نقاله مواد غذایی اعمال می شوند. به عنوان مثال در انتقال فراورده های گوشتی که دارای روغن ها و اسید های چرب هستند عدم واکنش پذیری سطح تسمه نوار نقاله مورد استفاده در اولویت قرار دارد. این در حالی است که در صنایع قند و شکر چسبندگی سطحی اندکی بین سطح تسمه نقاله مواد غذایی با شکر وجود دارد اما پودر و گرد شکر می تواند خواص انفجار پذیری به همراه داشته باشد. از این رو تسمه های نقاله مورد استفاده در این صنایع می بایست حتما آنتی استاتیک بوده و در برابر الکتریسیته ساکن مقاوم باشند. با این وجود برخی از استاندارد ها مانند FDA که توسط سازمان جهانی استاندارد کیفی مواد غذایی تبیین شده است در تولید تمامی انواع تسمه های نقاله مواد غذایی رعایت می شود. برخی از مهمترین این استاندارد ها با قرار زیر هستند.

برخی از استاندارد ها بصورت خاص برای جلوگیری از انفجار پذیری برخی پودر های صنعتی مانند گرد شکر وضع می شوند که بر آنتی استاتیک بودن سطح تسمه نظارت دارند که استاندارد هایی مانند ISO340 از این دسته می باشند. برخی دیگر از استاندارد ها بر رنگ سطوح بیرونی تسمه نوار نقاله مواد غذایی نظارت دارند که در مواردی بر سفید بودن و مواردی دیگر بر رنگ آبی مواد مصرفی تاکید می کنند.

کاربری تسمه های تکستایل Textile بر روی نقاله های صنایع غذایی

تسمه های تکستایل Textile پارچه ای به سبب استفاده از cotton fibres یا فیبر های کربنی که همراه با نایلون و پلی استر بافته شده اند هیچ مسمومیت غذایی را در تماس با مواد خوراکی نداشته و از این رو در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. این تسمه های پارچه ای به endless woven bakery belts یا به تسمه های گرد بافته شده شیرینی پزی معرف هستند که دلیل اصلی آن کاربری عمده از این تسمه نقاله مواد غذایی در تولید کیک، بیسکوئیت و بطور کلی در شیرینی پزی ها می باشد.

بافت کتان این تسمه نقاله دارای تخلخل بوده و اجازه گردش هوا را بصورت مناسبی فراهم می کند. این ویژگی سبب می شود که پس از شکل دهی به بیسکوئیت بصورت دانه دانه بر روی تسمه نوار نقاله قرار گرفته و گردش هوا از شل شدن و تغییر شکل محصول ممانعت کند. علاوه بر این الیاف کتان این تسمه نوار نقاله مواد غذایی تا اندازه ای به جذب رطوبت و خشک شدن محصول نیز کمک می کنند.

از مزایای تسمه های پارچه ای Textile میتوان به قیمت مناسب و قابلیت کاربری در صنایع غذایی بدون ایجاد مسمومیت اشاره نمود. از معایب تسمه های تکستایل باید گفت که این تسمه ها بر خلاف تسمه های پلیمری نقاله مواد غذایی قابلیت برش در عرض و طول مورد نظر را نداشته و می بایست بصورت Endless یا حلقه بسته بر حسب ابعاد مورد نظر تهیه شوند. از دیگر معایب تسمه های پارچه ای آسیب پذیری بالا در تماس با سطوح زبر و اجسام تیز می باشد.

استاندارد سطحی تسمه نقاله در انتقال مواد غذایی

عدم واکنش پذیری در تماس با اسید های چرب مواد غذایی و حداقل چسبندگی سطحی مهمترین فاکتور های استاندارد FDA در تولید تسمه های نقاله مواد غذایی محسوب می شوند. با این وجود فاکتور های مهم دیگری نیز مد نظر قرار دارند که یکی از مهمترین آنها قابلیت ضد عفونی و شستشوی سطحی با مواد شوینده شیمیایی و حتی اسید های رقیق می باشد. از این منظر هر اندازه قابلیت شستشو و ضد عفونی بهتر و بالاتر باشد تسمه نوار نقاله مواد غذایی در گرید بالاتری از کیفیت قرار می گیرد. لاستیک طبیعی و پلی یورتان بدون پوشش سطحی در تماس با مواد شوینده دچار واکنش پذیری شده و یا یه لایه سطحی خود هر چند نازک را از دست می دهند و یا به تدریج خشک شده و در آستانه پارگی قرار می گیرند. تسمه های نقاله با پوشش PVC دارای سرایط بهتری برای شستشو و ضد عفونی دارند و در بهترین شرایط تسمه های پلاستیکی مواد غذایی قرار دارند که تقریبا با هر نوع شوینده ای بدون از دست دادن لایه سطحی ضد عفونی می شوند.

علاوه بر قابلیت های ضد عفونی مسطح بودن سطح تسمه نوار نقاله نیز دارای اهمین بالایی است. هر اندازه سطح صاف تر باشد امکان تجمع مواد غذایی و میکروب ها در آن کمتر است. از همین روست که در اغلب موارد تسمه های نقاله مورد استفاده در صنایع غذایی را بدون عاج می سازند تا از تجمع میکروب جلوگیری به عمل آورد.

ایجاد سایش سطحی در تسمه نقاله در تماس با مواد خراش های سطحی را در پی داشته که محل تجمع میکروب خواهد بود. از این رو مقاومت سایشی در تماس با مواد نیز از دیگر فاکتور های کیفیت سطح تسمه نوار نقاله مواد غذایی محسوب می شود. در کل باید گفت که با در نظر داشتن تمامی معیار های بهداشتی در انتقال مواد غذایی بالاترین درجه کیفی برای تسمه های پلاستیکی می باشد. علاوه بر بحث بهداشت تسمه های پلاستیکی بیشترین میزان طول عمر را نیز در برابر مواد شوینده دارند.TEL : 09124633354
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2022 | All ights Reserved | Rollpars Group