آیکون واتساپ
تسمه صنعتی رول پارس

تسمه سراسری انتقال نیرو

مانند دیگر قطعات صنعتی که علاوه بر اجزای تخصصی دارای تولیداتی با کاربری عمومی هستند تسمه سراسری نیز در واقع اشاره به تسمه هایی دارد که قابلیت استفاده در صنایع بصورت گسترده را دارند. تسمه سراسری در واقع تسمه های صنعتی با کاربری عمومی هستند که به فراخور کاربری می توانند در صنایع برای انتقال نیرو مورد استفاده قرار گرفته، گاهی بر روی نقاله ها متصل شده و محدود به صنعت خاصی نیستند. در صنایع اغلب به تسمه هایی با پروفیل مستطیل شکل، انعطاف پذیر و تولید شده از ترکیبات لاستیکی و پلیمری تسمه سراسری گفته می شود.

تسمه سراسری معادل تسمه صنعتی می باشد که بصورت کلاف تولید شده و در متراژ مورد نظر با عرض مورد نظر برش می خورد. نوع خاصی از تسمه های PU پلی یورتان تحت نام تسمه سراسری به کار گرفته می شود که در چند لایه به رنگ های مختلف شامل آبی، سبز و زرد عرضه می شود که می تواند هم بصورت بدون مغزی عرضه شده باشد و هم دارای کورد ها و مش های داخلی به منظور افزایش مقاومت کششی تحت تنش های اعمالی مورد استفاده قرار گیرند. در کل باید گفت که کاربری تسمه سراسری بعنوان تسمه انتقال نیرو گسترده تر بوده و برای کاربری های کم تنش عمومی پاسخگو می باشند. با این وجود تحت تنش های کششی بالا و در شرایط سخت کاری بالاخص در دماهای بالا، سرعت های زاویه ای بسیار بالای دوران پولی و در تماس با مواد شیمیایی دیگر تسمه سراسری جایگزین مناسبی برای تسمه های پر قدرتی مانند تسمه وی بلت محسوب نمی شود.

تسمه سراسری

کاربری تسمه سراسری در انتقال قدرت

انعطاف بالا، قابلیت جوش پذیری حرارتی، قابلیت ایجاد برش طولی و عرضی، قابلیت شخصی سازی در کاربری و قابلیت انتخاب در میان متریال های مختلف تولیدی از مهمترین مزایای تسمه های سراسری در کاربری بعنوان تسمه انتقال نیرو محسوب می شوند. با توجه به اینکه بسیاری از پولی ها در ماشین آلات صنعتی بصورت خاص با ابعاد و استاندارد های خاص تولید می شوند نمونه هایی استاندارد و تولید شده از تسمه های انتقال قدرت برای آنها تعریف نشده است. در چنین شرایطی انعطاف در ابعاد و استاندارد های تسمه سراسری راهکاری ایده آل در انتقال نیرو بر روی این تسمه ها محسوب می شود.

تسمه های سراسری انتقال قدرت که در ضخامت 4 الی 6 میلیمتر و در عرض 30 الی 80 میلیمتر دارای حداکثر کاربری هستند گاهی برای کاربری تحت تنش های سطح متوسط بدون الیاف داخلی و گاهی برای کاربری های سنگین تر دارای مش هایی در داخل ترکیبات از جنس های فلزی و یا پلی استر هستند. قابلیت استحکام سطحی نیز با بکارگیری PA برای تسمه های سراسری وجود دارد و در واقع تنوع در انتخاب تمامی مشخصات بصورت Customized شدهاز مزایای مهم تسمه سراسری محسوب می شود.

تسمه سراسری بعنوان کانوایر

نقاله های صنعتی نقشه انتقال دهنده را برای تولیدات و یا مواد اولیه ایفا می کنند. بر روی نقاله های صنعتی از انواع تسمه سراسری که به Flat Belt نیز شناخته می شوند بعنوان تسمه کانوایر استفاده می شود. در واقع خود تسمه های نقاله را به نوعی با توجه به کاربری صنعتی می توان تسمه سراسری نیز در نظر داشت. اتصال تسمه های سراسری که اغلب با عرض های کوچکتر نسبت به تسمه های PU کانوایر صورت می پذیرد بر روی نقاله ها گاهی در چند ردیف نیز صورت می پذیرد. ضخامت تسمه سراسری در کاربری بعنوان کانوایر بر حسب نوع مواد مصرفی بر روی سطح تسمه و میزان سختی و زبری آن انتخاب می شود.

بدیهی است که در شرایط سخت کاری بعنوان مثال در انتقال سنگ های معدنی که هر بار تماس آنها بر روی تسمه کانوایر تنش های سایشی بسیار بالایی را بر پیکر تسمه وارد می کند تسمه های سراسری با کاربری عمومی پاسخ گو نبوده و از تسمه هایی با قابلیت های مکانیکی خاص در این شرایط استفاده می شود.

تسمه سراسری 4 سانتی متر  پلی یورتان

تسمه سراسری 4 سانتی متر
پلی یورتان
تسمه سراسری از جنس نایلون و NBR  پلی یورتان

تسمه سراسری از جنس نایلون و NBR
پلی یورتان


آسیب شناسی تسمه سراسری و نقاط حساس

تسمه های سراسری در کل دارای عرض به شخامت بالایی هستند. این عرض بالا بدین منظور در طراحی لحاض می شود که هر اندازه عرض بیشتر باشد سطح تماس تسمه سراسری بر روی فولی نیز بالا رفته و قابلیت انتقال میزان بالاتری از انرژی در این تماس وجود دارد. اما عرض بالا و ضخامت پایین سبب می شود که آسیب پذیری تسمه سراسری در برابر برخی از تنش ها نیز افزایش داشته باشد.

یکی از نقاط آسیب پذیر در تسمه های سراسری لبه های بیرونی هستند. با تئجه به ضخامت پایین این لبه ها در تماس با لبه های فولی با تنش های سایشی بالایی روبرو هستند. این در وضعیتی که فولی ها اتصالی بسیار موازی و دقیق نداشته باشند بسیار محسوس تر خواهد بود. سایش تدریجی لبه های تسمه فرسایش را به سرعت افزایش می دهد و طول عمر کاری تسمه سراسری به شدت کاهش پیدا می کند.

لبه های تسمه سراسری تنها مشکل کاربری این دسته از تسمه های صنعتی نیستند. عرض بالای این تسمه ها سبب می شود عملکرد و قابلیت کاری آنها تا اندازه بسیار زیادی تابع همنشینی کامل تسمه و فولی باشد. این امر بدان معناست که در صورتیکه فولی ها همترازی کاملی نداشته باشند سطح تماس تسمه بر روی فولی محدود شده و عملا تمام عرض تسمه سراسری در فرایند انتقال قدرت شرکت نمی کنند. این امر حتی در تنش های کششی بالا در اتصال فولی هایی که میزان بالایی از گشتاور را منتقل می کنند می تواند بصورت موضعی سبب افزایش تمرکر تنش در بخشی از تسمه سراسری که بصورت درگیر با فولی عمل می کند شده و پارگی کامل تسمه را نیز به همراه داشته باشد.

خرید تسمه سراسری در رول پارس

سفارش و خرید تسمه سراسری مانند دیگر انواع تسمه های صنعتی نیاز به اطلاعات فنی دقیقی دارد. در اغلب موارد اطلاعات ابعادی از جمله طول، عرض و ضخامت با توجه به پایین بودن میزان تنش های وارده بر تسمه سراسری جهت خرید این محصول از رول پارس کفایت می کند. با این وجود در صورت ممکن ارسال یک نمونه از تسمه قبلی جدا شده از روی سیستم و یا حداقل ارسال عکس محصول به رول پارس می تواند به خرید تسمه سراسری با مشخصات دقیق مورد نظر شما بیانجامد.

تسمه های سراسری هر چند با برند های بسیار متعددی در بازار ایران یافت می شود اما با توجه به این نکته که نسبت به بسیاری انواع دیگر از تسمه های صنعتی در سرعت دورانی پایین تری کار کرده و با تنش های کششی پایین تری روبرو هستند از حساسیت پایین تری نیز برخوردار هستند. آسیب پذیری تسمه سراسری اغلب بر اثر اصطکاک سطحی پدید می آید که تحت تاثیر متریال بکار رفته در تولید این تسمه صنعتی می باشد. با این وجود خرید تسمه صنعتی تنها از برند های شناخته شده که عملا مورد تست در صنایع قرار گرفته اند تنها راه امن در اطمینان از ماندگاری محصول بوده و عملا شرایط برای تست و آنالیز محصولات بصورت جداگانه وجود ندارد. گروه صنعتی رول پارس مشاور شما جهت خرید تسمه سراسری در ابعاد مختلف می باشد.TEL : tel:09123691065
09126482568
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Rollpars Group