آیکون واتساپ
تسمه صنعتی رول پارس

تسمه پروانه

تسمه پروانه در واقع نوع تسمه انتقال نیرو می باشد که در اکثر ماشین آلات صنعتی که با موتور احتراق داخلی کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. از تسمه پروانه در موتور های بنزینی و یا دیزلی برای به حرکت در آوردن پروانه خنک کننده که در پشت سیستم رادیاتور موتور قرار می گیرد استفاده می شود. تسمه پروانه Impeller belt هم بصورت دنده دار شبیه به تسمه های تایمینگ، هم بصورت شیار دار در راستای طولی تسمه و در بسیاری از موارد از نوع تسمه های وی بلت مورد استفاده قرار می گیرد. در دو مورد اول یعنی در صورت دنده یا شیار دار بودن تسمه پروانه می تواند بصورت تک جهت یعنی تنها در داخل دنده دارای برجستگی و شیار بوده و یا در مواردی بصورت دوبل Double impeller belt تولید شده که هر دو سمت آن دارای دنده یا شیار باشد. تسمه پروانه اغلب با عرض حداقل 16 میلیمتر و در ضخامت حداقلی 2.3 میلیمتر تولید می شود.

تسمه پروانه

در تولید تسمه پروانه برای داشتن قابلیت های بالای کششی، حرارتی و سایشی در کنار انعطاف بالا اغلب از ترکیبات پلیمری استفاده می شود. روند جایگزینی پلیمر بجای تسمه های چرمی و پارچه ای از سال 1875 الی 1925 صورت گرفت که با دستیابی هر چه بیشتر انسان به تکنولوژی های مدرن در تولید ترکیبات مستحکم پلیمری میسر گردید. پر مصرف ترین نوع پلیمر در تولید تسمه پروانه موتور های احتراق پلی یورتان PU می باشد. البته پلی یورتان به سبب انعطاف بالا به تنهایی قابلیت های مورد نیاز برای عملکرد تسمه پروانه را نداشته و برای افزایش مقاومت در برابر خزش از یک سمت و مقاومت در برابر اصطکاک و سایش از سمت دیگر می بایست با بکارگیری افزودنی هایی مستحکم گردد.

اجزای بدنه و استحکام دهنده های تسمه پروانه

بخش عمده ای از بدنه تسمه پروانه از پلی یورتان تشکیل شده است که انعطاف مناسبی در اتصال برای قرارگیری و حرکت بر روی پولی دارد. با این وجود به سبب تنش های کششی بالا پلی یورتان به تنهایی و بدون بکارگیری استحکام دهنده های داخلی به سرعت دچار پدیده خزش یا افزایش طول می گردد. از این رو در داخل ساختمان تسمه پروانه اغلب از کورد هایی که به شکل سیم های فلزی و یا نخ های پلی استر است در چند ردیف استفاده می شود. این کورد ها در شکل های مختلفی از تسمه پروانه شامل تسمه های Ribbed که دارای شیار عمای طولی هستند و هم در تسمه های وی بلت V-belt دیده می شوند.

در شکل زیر سطح مقطع برش یک تسمه پروانه در چهار بخش مختلف مشخص شده است. بیرونی ترین لایه این تسمه Rubber backing یا پوشش بیرونی از جنس لاستیکی می باشد. لاستیک دارای انعطاف مناسب اما مقاومت سایشی و حرارتی کمتری نسبت به پلی یورتان می باشد. بنابراین در بیرونی ترین لایه تسمه پروانه یعنی جایی که عملا با سایش و اصطکاک سر و کار ندارد مورد استفاده قرار گرفته است. در یک مرحله پایین تر استحکام دهنده های کششی به شکل نخ یا سیم هستند که تحت نام Reinforcing cord شناخته می شوند که توسط لایه های لاستیکی با نام Cusion rubber پوشانیده شده اند. این بخش از تسمه پروانه بصورت کلی Tension Member یا عضو تنش نامیده می شوند که وظیفه آن افزایش مقاومت تسمه پروانه در برابر تنش کششی است. در داخلی ترین لایه نیز که در در واقع تماس تسمه پروانه با پولی از این طریف برقرار می شود دنده ها یا شیار ها ثرار دارند که برای کاربری های سبک تر بدون افزاینده های سطحی و در کاربری های دشوار تر اغلب از پوشش سطحی پلی آمید PA برای افزایش مقاومت سایشی آنها استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده تسمه پروانه

فاکتور های کیفی تسمه پروانه

تسمه پروانه جزو پر تنش ترین نوع تسمه های صنعتی قرار می گیرد. تنش های کششی، پیچشی و حرارتی بالایی تحت شرایط سخت بر پیکر تسمه پروانه وارد می آید. علاوه بر این موقعیت مکانی کاربری تسمه پروانه در اتصال موتور های احتراق داخلی امکان تماس آن با انواع روغن های روان کننده و هیدرولیک که نقش خورندگی دارند را نیز فراهم می کند. از این رو کیفیت و تکن.ل.ژی تولید تسمه پروانه تاثیر بسیار بالایی در دوام، کارایی، راندمان و طول عمر این قطعه صنعتی دارد. در زیر به مرور مهمترین فاکتور های کیفی تسمه پروانه می پردازیم.

بسیاری از مشخصات مکانیکی تسمه پروانه بصورت عددی، در جدول و یا نمودار هایی مشخص می شوند که خواندن و مقایسه این اطلاعات برای کاربران عمومی کاری دشوار می باشد. از این رو یکی از ساده ترین روش های اطمینان از کیفیت و ماندگاری تسمه انتخاب برند های معتبر تولید کننده مانند BANDO ژاپن، Optibelt آلمان و مگاداین MEGADYNE ایتالیا می باشد.

تسمه پروانه باندو BANDO  PU

تسمه پروانه باندو BANDO
PU
تسمه پروانه اپتی بلت Optibelt  PU

تسمه پروانه اپتی بلت Optibelt
PU
تسمه پروانه مگاداین Megadyne  PU

تسمه پروانه مگاداین Megadyne
PU


از چه نوع تسمه پروانه ای برای سرعت های گردشی بسیار بالا استفاده کنیم؟

سرعت های زاویه ای بالای تسمه ها تعداد سیکل های کاری را در یک محدوده زمانی بالا می برد. تعداد سیکل های کاری بالا اولا فشردگی ساختار تسمه بر روی پولی را افزایش می دهد و همچنین افزایش دمای کاری تسمه پروانه با کاهش زمان برای انتقال حرارت را نیز در پی دارد. از این رو انتخاب نوع مناسبی از تسمه که تعداد دور در دقیقه RPM بالایی برای آن تعریف شده باشد دارای اهمیت بالایی است.

مانند دیگر شرایط سخت کاری در انتقال نیرو مناسب ترین نوع تسمه وی بلت با تماس گسترده بر روی پولی بصورت تخت و مورب می باشد. اما تسمه های پروانه وی بلت انتقال نیرو نیز با طراحی های مختلف شامل ابعاد متفاوتی از لبه ها، زوایای مختلف لبه و همچنین نوع پوشش های سطحی متنوعی تولید می شوند. اغلب نمونه های این تسمه ها یا بصورت Rubber Wrapped با پوشش کلی لاستیکی بر روی مغزی پلی یورتان در بیرون تولید می شوند و یا بصورت Rubber Raw Edge که دارای پوشش لاستیکی در لبه های زاویه دار تسمه برای افزایش میزان اصطکاک مورد استفاده قرار می گیرند که هر یک از این طراحی ها مشخصات مکانیکی مختلفی را برای تسمه پروانه پدید می آورد. در حالی که تسمه های پروانه با پوشش لاستیکی با لبه هایی با زاویه 40 درجه اغلب برای کاربری های کشاورزی، HVAC، سنگ شکن ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند سری دوم یعنی تسمه های پروانه Rubber Raw Edge برای کاربری در سرعت های بسیار بالا مناسب هستند.

تسمه پروانه Rubber Raw Edge که بصورت وی بلت طراحی می شود نه تنها برای عملکرد در سرعت های بالا طراحی شده و شکل Compact یعنی با حجم کم را دارد بلکه در تماس با روغن و حرارت نیز مقاومت بسیار بالایی را از خود نشان می دهد. این سری از تسمه های پروانه انتقال نیرو هم راهندمان کاری بسیار بالایی دارند و هم نیاز به پولی هایی در حجم کم برای اتصال دارند که از دیگر مزایای کاربری آنها محسوب می شود. اتلاف استاتیکی حداقل و حداقل میزان سر خوردگی بر روی پولی که از عوامل اصلی از کار افتادگی و کاهش راندمان تسمه پروانه محسوب می شود از مهمترین مشخصات این تسمه های انتقال نیرو در اتصال پروانه ها محسوب می شود.

تسمه پروانه با طراحی نوع Rubber Raw Edge تولید شده از جنس chloprene rubber یا لاستیک کلوپرین که توسط اجزای پلی استر بصورت نخ های داخلی سخت کاری شده اند تولید شده است. سطح بیرونی این تسمه پروانه پوشیده شده از پارچه و فابریک هایی از جنس ترکیبی کتان و پلی استر است.برند مگاداین ایتالیا یکی از تولید کنندگان بنام این سری از تسمه های پروانه با قابلیت انتقال نیروی بالا در سرعت های بسیار بالا می باشد.

انتخاب و خرید تسمه پروانه از فروشگاه رول پارس

تسمه پروانه بر روی انواع موتور ها به منظور ایجاد جریان در هوا و خنک کاری موتور های هوا خنک مورد استفاده قرار گرفته و محدود به ماشین های سواری نمی باشد. انتخاب و خرید تسمه پروانه نیاز به مشخصات کمی دقیقی که در راس آنها ابعاد و استاندارد ها قرار دارند و شکل تسمه پروانه که بصورت تخت، شیار دار و یا وی بلت می باشد صورت می گیرد. گروه صنعتی رول پارس با داشتن کتاب های فنی قابلیت پیشنهاد نوع و شماره فنی تسمه پروانه برای ماشین های صنعتی در صنایع مختلف را دارد.

کاربران برای خرید و تعویض تسمه پروانه می توانند با رجوع به بروشور ها و کتابچه های فنی ماشین آلات از مشخصات فنی دقیق این قطعه مصرفی مطلع گردند و در اغلب موارد تنها انتخاب برند از میان صد ها برند تولید کننده تسمه پروانه بر عهده کاربران می باشد. در صورت عدم دسترسی به شماره فنی و یا بروشور ماشین آلات قابلیت اندازه گیری توسط کاربران نیز وجود دارد که در این صورت اغلب عرض تسمه پروانه، تعداد دنده ها و طول گام دنده که در نهایت طول کامل دنده با حاصلضرب تداد دنده ها در طول گام دنده تسمه تایمینگ مشخص می شود قابل محاسبه است. لازم به ذکر است اندازه گیری طول بصورت مستقیم نه تنها برای تسمه پروانه بلکه برای تمامی انواع تسمه های انتقال نیرو به سبب ایجاد خزش در سیکل های متعدد کاری بصورت دقیق انجام نمی گیرد.

هر چند ترکیب غالب در تولید تسمه های صنعتی ترکیبات PU می باشد اما نقش تکنولوژی برند های مختلف تولید کننده تسمه تایمینگ با بکارگیری افزودنی ها به منظور افزایش مقاومت سایشی، حرارتی و کششی و همچنین چقرمگی تسمه بسیار ملموس بوده که این امر سبب طول عمر کاری متفاوت تسمه تایمینگ با برند های مختلف می شود. بازرگانی رول پارس مرکز خرید و فروش این سری از تسمه های صنعتی با برند های اروپایی و آسیایی می باشد.

عواملی که تخریب تسمه پروانه را تسریع می کنند

تسمه های پروانه در شرایط کاری دشواری عمل می کنند و از این رو برای تحمل تنش های مختلفی آماده سازی می شوند. هر چند حرارت انتقال یافته به تسمه پروانه از سمت احتراق موتور، برخورد با روغن و دیگر مواد خورنده و سرعت بالای کاری از عوامل بسیار تاثیر گذار در کاهش طول عمر تسمه پروانه محسوب می شوند اما در اغلب موارد عوامل غیر قابل پیش بینی که اغلب آنها از فولی ناشی می شوند تاثیر بیشتری در تسریع تخریب تسمه پروانه دارند.

قطر فولی یکی از مهمترین فاکتور هایی است که در اتصال انواع تسمه پروانه می بایست مد نظر قرار گیرد. در اتصال بر روی فولی هایی که قطر بسیار کمی دارند از تسمه پروانه با شیار های سطحی استفاده می شود تا گوشت تسمه دچار گاز فشردگی داخلی (گاز گرفتگی) می شود. از دیگر فاکتور های بسیار تاثیر گذار در ط.ل عمر تسمه های پروانه فاصله دو پولی می باشد. این فاصله می بایست بسیار دقیق رگلاژ شود تا تنش کششی در حد استاندارد بر پیکر تسمه پروانه وارد آورد. تنش های کمتر از حد استاندارد سبب سر خوردن تسمه پروانه بر روی پولی می شود که هم سایش را به همراه داشته و هم سبب کاهش میزان اصطکاک انتقالی گردد. سایش های بیش از حد نیز افزایش تنش کششی و خزش تسمه پروانه را به همراه دارد.

از دیگر تاثیر هایی که اتصال پولی ها بر طول عمر تسمه پروانه دارند نحوه و زاویه قرار گیری آنها است. در صورتیکه کوچکترین انحرافی در اتصال موازی فولی ها شکل گیرد میزان تمرکز تنش در اتصال تسمه پروانه به شدت بالا می رود که این امر از مهمترین عوامل پارگی و صدمه بر این نوع تسمه صنعتی پیش از طول عمر کاری مفید آن می باشد.TEL : tel:09123691065
09126482568
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Rollpars Group