آیکون واتساپ
تسمه صنعتی رول پارس

دستگاه جوش حرارتی تسمه جوشی

تسمه جوشی بصورت کلاف باز تولید می شود چرا که بر خلاف تسمه های تایمینگ و یا تسمه انتقال نیرو در ابعاد مشخص و اغلب محدودی مورد استفاده قرار نمی گیرد. طول تسمه جوشی یا استوخوانی در کاربری های صنعتی اغلب بلند بوده و نیاز به برش ار روی کلاف دارد. بخش برش خورده از تسمه جوشی یا استخوانی می بایست به روش حرارتی در دو سر اتصال پیدا کند بگونه ای که هم بصورت هم سطح و پیوسته جوش بخورد و هم میزان تمرکز تنش را در قسمت جوش خورده به حد اقل برساند. برای ایجاد این جوش حرارتی از دستگاه های جوش پلیمری استفاده می شود. عمل کرد این دستگاه ها در اتصال شباهت هایی با دستگاه های جوش لوله های پلی اتیلن دارد.

مبنای عملکرد دستگاه جوش تسمه جوشی یا استخوانی ذوب کردن دو لبه در اتصال به روش حرارتی است. این دستگاه در واقع شبیه به یک اتو طراحی می شود که در بخش های گرم شونده از فلز با پوشش تفلون استفاده شده است تا حداقل چسبندگی سطحی را داشته باشد. دمای مورد نیاز برای گرم کردن دو سر برش خورده تسمه جوشی بستگی به ترکیبات شیمیایی بکار رفته در ساختار دارد. زمانیکه دو قسمت توسط اتو کاملا گرم شده و بر روی سطوح بیرونی بصورت نرم چسبنده تبدیل شد با قرار دادن دو سطح بر روی هم و اعمال تنش فشاری تا زمانیکه بر اثر خنک شدن دو سطح بصورت متصل در آیند این اعمال تنش فشاری ادامه پیدا می کند.

دمای ذوب تسمه جوشی استخوانی

ترکیبات پلیمیری بکار رفته در تولید تسمه جوشی استخوانی مهمترین فاکتور موثر بر دمای ذوب این تسمه ها هستند. با توجه به اینکه درصد بالایی از ترکیبات شیمیایی بکار رفته در تولید این تسمه ها پلی یورتان PU هستند و دمای ذوب پلی یورتان بسیار پایین و برابر با 145.69 ◦C می باشد. البته با توجه به وجود افزودنی هایی در ترکیبات شیمیایی که به منظور افزایش مقاومت حرارتی، کششی و سایشی به این ترکیبات اضافه می شوند دمای کاری اتو و دستگاه های جوش تسمه جوشی نیز می توانند بصورت متفاوتی تنظیم شوند. این دستگاه ها بصورت برقی عمل می کنند، سایز کوچکی داشته و اغلب دارای یک حداکثر و حداقل دمای اتصال هستند.

کاهش تمرکز تنش در تسمه جوشی

فرایند برش زدن و جوش حرارتی تاثیر بسیار مهمی در کاهش تمرکز تنش در تسمه های صنعتی از جمله تسمه های جوشی دارد. در صورتیکه تولید تسمه با استاندارد های بالایی انجام شده باشد یک انسجام ترکیبی در طول تسمه وجود دارد و تنها نقطه ضعف نقطه ای است که پس از برش اتصال در آن صورت می پذیرد. برخی از موارد به منظور بالا بردن سطح تماس در بخش برش خورده و کاهش تمرکز تنش حتی ایجاد برش های اریب مانند و با چند ضعلی می تواند به اتصال بهتر سطوح بیانجامد. آنچه روشن است نقطه اتصال سطح برش خورده نقطه تمرکز تنش بالاخص در برابر تنش های کششی می باشد.

در صورتیکه دمای دستگاه جوش به درستی انتخاب شده باشد و دو سطح به اندازه کافی ذوب شده باشند اتصال در نقطه برش تسمه جوشی بصورت مناسب بدون وجود حفره های داخلی اتفاق می افتد. نکته مهم این است که ایجاد جوش حرارتی در تسمه های صنعتی می تواند اضافاتی را به دنبال داشته باشد که جدا کردن اضافات با بکارگیری تیغ های کاتر نیز می تواند به حرکت روان تر تسمه جوشی در محل اتصال کمک کند. زاویه برش و بر هم نهی کامل بخش های برش خورده از اولویت های دیگر داشتن یک اتصال حرارتی مناسب در کاربریس تسمه استخوانی یا جوشی خواهد بود.

TEL : tel:09123691065
09126482568
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Rollpars Group