آیکون واتساپ
تسمه صنعتی رول پارس

تسمه جوشی یا تسمه استخوانی

تسمه جوشی که به تسمه استخوانی نیز شناخته می شود در واقع نوعی از تسمه های صنعتی می باشد که بصورت کلاف باز عرضه شده، در متراژ مختلف برش خورده و با بکارگیری روش های حرارتی دو سر آن به هم جوش می خورد. اتصال حرارتی به شکل جوش دو سر پلیمری این تسمه ها دلیل نام گذاری آن به تسمه جوشی می باشد. از نظر کاربری صنعتی باید گفت که تسمه جوشی استخوانی هم بعنوان تسمه انتقال نیرو بر روی فولی ها اتصال می یابد و هم قابلیت کاربری بعنوان تسمه نوار نقاله را در شرایط خاص دارا است. از موارد کاربری تسمه جوشی بر روی نقاله ها می توان به صنایع کاشی و سرامیک اشاره نمود.

تسمه جوشی استخوانی

بخش عمده بدنه تسمه جوشی از پلیمر های الاستومتریم و انعطاف پذیر مانند پلی اورتان PU تشکیل می شود که شکل های پروفیل مختلفی از ذوزنقه گرفته تا شکل های 5 ضلعی و 7 ضلعی را پدید می آورد که دارای لبه های فرو رفته یا برامده به شکل دو ضلع مثلث هستند. در برخی موارد برای افزایش مقاومت کششی تسمه استخوانی از الیاف پلی استر نیز در مغزی آنها استفاده می شود که در این صورت این تسمه های جوشی استخوانی را بصورت نخدار یا بدون نخ نامگذاری می کنند.

اشکال و استاندارد های تسمه جوشی استخوانی

یکی از مواردی که سبب خاص بودن تسمه های جوشی می شود شکل هندسی چند ضلعی آنها می باشد. تسمه های استخوانی یا جوشی که در زبان انگلیسی Ridge Top V-belts نامیده می شوند در ساده ترین حالت به شکل تسمه v-belt با یک لبه پخ و ختی به شکل تسمه های گرد یا پلی کرد نیز تولید می شوند. تسمه های جوشی پلی کرد در سطح مقطع برش به شکل دایره ساده و گاهی نخ دار هستند و اغلب بر روی نقاله های صنعتی استفاده می شوند. این سری از تسمه های جوشی در قطر های مختلفی بر روی کلاف های باز عرضه می شوند و پس از برش جوش حرارتی داده می شوند.

تسمه استخوانی با استاندارد های مختلفی در دستگاه های مختلف از جمله استگاد استاندارد بین المللی SI و استاندارد های آلمانی و آمریکایی DIN , ASTM تولید می شود. استاندارد ISO 4184 (DIN 2215) که در واقع یک استاندارد ابعادی می باشد و به معرفی ابعاد لبه ها و شکل هندسی تسمه جوشی می پردازد پر کاربرد ترین این استاندارد ها هستند.

تسمه های جوشی با رنگ های مختلفی تولید می شوند که هر یک معرف مشخصات و متریال های مختلف هستند. تسمه استخوانی در واقع نوعی از تسمه جوشی می باشد که از متریال PU75A/PU80A پلی اوتان در گرید 75 یا 80 به رنگ شیری استخوانی تولید شده است. گرید 85 از پلی یورتان در تولید تسمه های جوشی به رنگ سبز رنگ که اقلب مقاومت کششی آنها با الیاف مغزی از جنس پلی استر افزایش پیدا کرده است تولید می شوند. البته گرید 85 علاوه بر رنگ سبز در رنگ آبی نیز به بازار عرضه می شود.

روش اتصال حرارتی تسمه های جوشی

جهت ایجاد اتصال ابتدا تسمه را در طول مورد نظر برش می زنند. سپس دو سر برش خورده را بر روی هم قرار داده تا از انطباق کامل اطمینان حاصل شود. پلی اروتان PU در دمای 290 درجه سانتی گراد و PTE در دمای 240 درجه سانتی گراد ذوب می شوند. از این رو نیاز به یک دستگاه جوشکاری حرارتی ویژه که در تماس با پلی یورتان مایع حالت تفلون نیز داشته باشد می باشد. این دستگاه جوش دارای یک بدنه فلزی مسطح با پوشش تفلونی بوده که با چسبانیدن سطح مقطه برش خورده تسمه جوشی یا تسمه استخوانی به آن فرایند ذوب پلیمر آغاز می شود.

پس از ذوب شدن سطح مقطه دو سر برش خورده تسمه جوشی اتصال دو سطح به هم صورت گرفته و به اعمال فشار از دو طرف جهت اتصال بهتر و کامل تر نیاز می باشد. پس از اتصال دو سطح تنها نیاز به حذف کردن و بریدن لبه های اضافی یا welding bead می باشد.

به جز روش اتصال حرارتی یک روش دیگر نیز برای جوش دادن لبه های تسمه های استخوانی وجود دارد که به روش اصطکاکی Friction method شناخته می شود. این فرایند توسط دستگه هایی مانند welding machine RS2 انجام می گیرد. در این روش دو سر برش خورده بین دو فک فیکس می شود که یکی از فک ها ثابت و فک دیگر با سرعت بسیار بالایی به حرکت ارتعاشی پرداخته و اصطکاک بین دو سطح سبب ذوب شدن و اتصال سطوح تسمه جوشی می گردد.

تسمه جوشی PEPSON چین  PU

تسمه جوشی PEPSON چین
PU
تسمه جوشی استخوانی Supergrip  PU

تسمه جوشی استخوانی Supergrip
PU


مفهوم چقرمگی در مشخصات کیفی تسمه جوشی در چیست؟

مشخصات کیفی تسمه جوشی با چند فاکتور اصلی مشخص می شوند. برخی از این مشخصات تحت تاثیر متریال و ترکیبات شیمیایی بکار رفته در تولید تسمه استخوانی قرار داشته و برخی دیگر به تکنولوژی تولید کننده بستگی دارند. با توجه به این فاکتور که تسمه های جوشی تحت اعمال تنش های کششی یا حرارتی چندان بالایی قرار ندارند مهمترین فاکتور کیفی این سری از تسمه های صنعتی چقرمگی آنها می باشد. چقرمگی عملا فاکتوری مکانیکی می باشد که تحت تاثیر ترکیبات پلیمری بکار رفته در ساختمان تسمه جوشی قرار دارد.

سوال اینجاست که چقرمگی بالا چه کمکی به کیفیت تسمه جوشی یا تسمه استخوانی می کند؟

آسیب های وارده به تسمه جوشی اغلب به سبب ساییدگی های سطحی در تماس با لبه های انتقال فلزی نقاله ها پدید می آید و یا در نقطه ای که بر روی نقاله ها می گردد. در نقطه گردش ساختار پلیمری با فشردگی بالایی روبرو می شود که می تواند ترک های داخلی ریز را در پی داشته که به تدریج گسترش پیدا می کنند. چقرمگی در واقع مشخصه مکانیکی می باشد که بالا بودن ان مقاومت تسمه استخوانی را در برابر هر دو این موارد نا مطلوب بالا می برد. چقرمگی مفهومی دیگر از چسبندگی مولکولی می باشد که بالا بودن آن در تسمه جوشی هم از سایش سطحی می کاهد هم از ایجاد ترک های داخلی.

اطلاعات فنی جهت خرید تسمه جوشی از رول پارس

تسمه های جوشی بر خلاف دیگر تسمه های صنعتی که همراه با نام خود شکل هندسی خود از جملع تخت، وی شکل و گرد را در بر دارند دارای اشکال مختلفی است. بر همین مبنا جهت سفارش و خرید تسمه جوشی که در اصطلاح به تسمه استخوانی نیز شناخته می شود نیاز به اطلاعالت فنی دقیق، شکل هندسی و نوع آن می باشد. اشکال ذوزنقه ای از تسمه های جوشی با وفور بالایی در بازار یافت می شوند اما نمونه های چند وجهی، دو لایه و دوبل آنها اندکی کمیاب هستند.

ارائه سایز دقیق شامل طول، عرض، ارتفاع، سایز لبه های بالایی و پایینی و تعداد لایه های برش از مهمترین مشخصات فنی جهت خرید تسمه جوشی در رول پارس می باشند. برای اطمینان از خرید نوع صحیح این دسته از تسمه ها پیشنهاد می شود در صورت ممکن نمونه برای فروشگاه ارسال شده و یا حداقل با ارسال عکس تسمه جوشی از خرید محصول صحیح اطمینان حاصل نمایید. رنگ ترکیبات پلیمری تسمه استخوانی مفهوم خاصی از کیفیت و متریال ندارد اما از آنجایی که عملا امکان تست متریال و آنالیز برای محصول شما و نمونه های تسمه جوشی موجود در بازار وجود ندارد با بیان شرایط کاربری از جمله سرعت کاری می توانید به خرید تسمه جوشی با کیفیت و طول عمری بالاتر دست یابید.

مزایای کاربری تسمه جوشی

بیشتر مزایای مربوط به کاربری تسمه های جوشی مرتبط با متریال بکار رفته در تولید آنها می باشد. در واقع پلیمر های استفاده شده در طراحی و تولید تسمه جوشی پلیمر هایی با جرم مولکولی سنگین بوده و چسبندگی مولکولی بسیار بالایی دارند. این خاصیت مولکولی این پلیمر ها سبب می شود تا تسمه جوشی نسبت به تسمه های لاستیکی و حتی تسمه های پلی یورتان دارای چسبندگی سطحی کمتر و مقاومت سایشی بالاتری باشد. قابلیت های حفظ ابعاد فیزیکی نیز در تسمه های جوشی به سبب ترکیبات و مواد تشکیل دهنده بسیار بالا است.

در واقع همین قابلیت های مکانیکی ناشی از متریال بکار رفته است که امکان تولید چند ضلعی تسمه جوشی یا استخوانی را حتی با ایجاد لبه های تیز فراهم می آورد که بعنوان یک تکیه گاه برای قرارگیری و حمل در صنایع مختلف مانند صنایع تولید کاشی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت تولید تسمه جوشی با سطوح عاجدار نیز این چسبندگی مولکولی بالا سبب می شود تا عاجهای سطحی تسمه توشی دارای قابلیت سایشی بالاتری نسبت به عاج های سطحی تسمه های لاستیکی و پلیمر های دیگر باشد.TEL : tel:09123691065
09126482568
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Rollpars Group