آیکون واتساپ
تسمه صنعتی رول پارس

تسمه نساجی

در صنعت نساجی Textile از انواع مختلفی تسمه های صنعتی استفاده می شود که اغلب پر کربردترین آنها تسمه های سراسری هستند. تسمه نساجی در واقع اشاره به نوع یا دسته بندی خاصی از تسمه های صنعتی ندارد بلکه دسته گسترده ای از تسمه های مصرفی در صنایع نساجی را شامل می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در بخش های مختلف صنایع نساجی از تولید یارن Yarn Manufacturing، تولید پارچه Nonwoven and clothing industry و پرینت یا طرح زنی پارچه و محصولات نساجی Textile پرینتینگ گرفته تا بسته بندی و عرضه محصولات از تسمه های نساجی استفاده می شود.

تسمه نساجی

در صنایع نساجی در بخش تولید یارن بیشترین درخواست برای کاربری از تسمه های سراسری می باشد که طول عمر، پیوستگی و یکدست بودن یارن های تولیدی را تضمین می کند. در بخش منسوجات، تقاضا برای تسمه نقاله بیشتر است، به دلیل سطوح صاف و ضد الکتریسیته ساکن و خواص پایداری که دارند این سری از تسمه ها کاربری گسترده تری دارند.

کاربری تسمه های گرد (پلی کرد) در نساجی

مراحل و فرایند های مختلف تولید پارچه و منسوجات اغلب فرایند های کم تنشی هستند. از این رو کاربری تسمه های گرد یا تسمه های پلی کرد بعنوان تسمه نساجی چه در بخش انتقال بر روی نقاله های صنعتی مصرفی در این صنعت و چه در انتقال نیرو بین پولی ماشین آلات گسترده می باشد. تسمه های پلی کرد با سطح مقطع دایره ای شکل که از ترکیبات پلیمری از جمله پلی یورتان تولید می شود بصورت چند ردیف بر روی نقاله های صنایع نساجی و بر روی پولی ها برای انتقال قدرت استفاده می شود. این سری از تسمه ها اغلب بدون مغزی های فلزی یا پلی استری با توجه به تنش های کششی نسبتا پایین نساجی مورد استفاده قرار می گیرند.

تسمه پلی کرد نساجی  پلی یورتان

تسمه پلی کرد نساجی
پلی یورتان
تسمه سراسری صنایع نساجی  پلی یورتان

تسمه سراسری صنایع نساجی
پلی یورتان


تسمه های جنس NBR در صنایع نساجی

اغلب تسمه هایی که در صنایع نساجی بکار گرفته می شوند از نوع تسمه سراسری هستند که از متریال های مختلفی از جمله الاستومتریک پلی یورتان، نایلون و گاهی نیز از جنس NBR تولید می شوند. تسمه های سری NBR دارای خزش حداقلی هستند که این امر بالاخص بر روی لبه های بیرونی تسمه که با تنش های کششی و خزش بالایی روبرو است از اهمیت بالایی برخوردار است.

تسمه نساجی سری NBR اغلب در ضخامت های اندک بین 1 الی 1.5 میلیمتر تولید می شوند و در عرض های 3 الی 6 سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرند. تسمه نساجی NBR با قطر بیرونی 1.2 میلیمتر که بر روی پولی هایی با قطر حداقلی 65 میلیمتر اتصال پیدا می کند قابلیت عملکرد در دماهای بالای محیطی حتی تا 100 درجه سانتی گراد را نیز دارد. نمونه هایی با ضخامت 1.5 میلیمتر از این تسمه انتقال نیروی مصرفی در صنایع نساجی به ازای میزان خزش حداکثری 1% تنسایل 8 نیوتن بر میلیمتر مربع را از خود نشان می دهند که برای ایجاد اصطکاک سطحی ایده آل مناسب می باشد.

البته نمونه هایی نازکتر از تسمه های NBR نیز در نساجی مورد استفاده قرار می گیرند که نمونه های 0.9 میلیمتری از آن قابلیت اتصال حتی بر روی پولی هایی با قطر 20 میلیمتر را نیز دارد. قطر کمتر تسمه نساجی طبیعتا تنسایل کمتر را نیز به همراه دارد بکگونه ای که برای قطر 0.9 میلیمتر برای خزش حداکثری 1% تنسایل 3.5 N/mm را در سری های NBR شاهد هستیم.

دلیل ترجیح کاربری تسمه سراسری در نساجی به تسمه های وی بلت

در حالی که در اغلب کاربری های صنعتی در انتقال نیرو تسمه های وی بلت به تسمه های تخت و سراسری ارجحیت دارند در صنایع نساجی دیده می شود که اغلب یا از تسمه پلی کرد و یا از تسمه سراسری استفاده عمده ای می شود. یکی از مهمترین دلایل مربوط به قطر فولی ها در نخ ریسی و صنایع نساجی است. در اغلب موارد قطر های کوچک فولی ها نیاز به تسمه نساجی در ضخامت کم را برای جلوگیری از فشردگی بافت های داخلی تسمه که در نتیجه ایجاد ترک های داخلی در ساختار را باعث می شود پدید می آورد. تسمه های وی بلت هر چند در انتقال نیرو قابلیت های بالایی دارند اما ضخامت بالایی دارند و برای عملکرد مناسب و طول عمر نیاز به فولی هایی با قطر بالاتر هستند.

شکل هندسی و ارتفاع فولی ها در صنایع نساجی نیز سبب انتخاب تسمه های تخت و یا بن گرد در اتصالات ماشین آلات نساجی شده است. لازم به ذکر است که میزان گشتاور محدودتر برای به حرکت در آوردن فولی ها نیاز به تسمه نساجی با قابلیت های کششی و تنش های محدودتر را نیز به دنبال دارد و از این رو میزان نیروی انتقال یافته در اتصالات برای تسمه نساجی محدود تر از تسمه های وی بلت می باشد.

اطلاعات فنی جهت خرید تسمه نساجی از فروشگاه رول پارس

از آنجایی که تسمه نساجی هم با پروفیل گرد بصورت بن گرد و هم بصورت تسمه تخت سراسری مورد استفاده قرار می گیرد جهت خرید و کاربری تسمه نساجی نیاز به اطلاعات و مشخصات فنی کاملی از تسمه مصرفی می باشد. سایز شامل طول، عرض و ضخامت برای تسمه های تخت نساجی و قطر برای نمونه های گرد همراه با طول از مشخصات اولیه جهت خرید می باشند. گروه صنعتی رول پارس با دارا بودن تجارب فنی و پس از اطلاع از نوع ماشین اتصالی مشاوره فنی مورد نیاز جهت انتخاب و خرید تسمه مناسب با کاربری شما در صنعت نساجی را پیشنهاد می دهد.

در اغلب موارد مشخصات فنی دقیقی از نوع و ابعاد تسمه نساجی توسط ماشین آلات و در بروشور های مربوطه قید گردید و کاربران برای خرید و تعویض اغلب به انتخاب برند های موجود در بازار می پردازند. لازم به ذکر است که با وجود بکارگیری پلی یورتان بعنوان پلیمر اصلی در ترکیبات این دسته از تسمه های صنعتی درصدی از افزودنی ها توسط برند های مختلف به منظور افزایش طول عمر کاری که با بالا بردن چقرمگی و مقاومت سایشی میسر می شود می پردازن و از این رو برند نقشی موثر بر کیفیت و طول عمر تسمه نساجی دارد. رول پارس آماده ارائه مشاوره رایگان خرید تسمه نساجی با برند های مختلف در ایران می باشد.TEL : tel:09123691065
09126482568
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Rollpars Group