TEL: 09124633354
لوگوی رول پارس

تسمه بن گرد

یکی از تسمه های صنعتی از جنس پلیمری تسمه بن گرد یا پلی کرد می باشد که دارای سطح مقطع دایره ای شکل می باشد. از تسمه بن گرد هم بعنوان تسمه انتقال نیرو برای انتقال قدرت بین دو یا چند پولی استفاده می شود و هم بر رو نقاله های صنعتی اغلب در چند ردیف مورد استفاده قرار می گیرند. تسمه بن گرد در قطر های متنوعی اغلب تا قطر حداکثری 3/8 اینچ تولید می شود و به شکل اورینگ در حلقه های بسته نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بن گرد در رنگ های مختلفی تولید می شود اما در رنگ های سبز، مشکی، آبی و گاهی قرمز دارای حداکثر کاربری در صنایع می باشد.

تسمه بن گرد

تسمه بن گرد دارای انعطاف بسیار بالایی بوده و به دلیل داشتن پروفیل شکل دایره ای حساسیت زاویه ای در خمش ندارد. این فاکتور یکی از دلایل اصلی کاربری بن گرد بعنوان تسمه نوار نقاله در بسیاری از صنایع می باشد چرا که بر خلاف تسمه های تخت نقاله که تنها در صورت برش خوردن به شکل تسمه های فرودگاهی قابلیت چرخش را دارند تسمه بن گرد محدودیت زاویه ای در انعطاف و پیچش ندارد. از این رو در مواردی که سایز و ابعاد بار برای حمل متناسب باشد و از حد فاصل ردیف های موازی بن گرد بر روی نقاله سقوط نکند در بسیاری موارد از این تسمه ها استفاده می شود.

ترکیبات شیمیایی و اجزای تسمه بن گرد

مانند دیگر انواع تسمه های صنعتی در تولید بن گرد نیز از ترکیباتی با انعطاف بالا مانند لاستیک طبیعی و پلی یورتان استفاده می شود. مقاومت سایشی بالاتر پلی یورتان PU نسبت به لاستیک در تولید تسمه بن گرد بالاخص با توجه به سطح مقطع پایینتر و حساسیت بالاتر این تسمه صنعتی در برابر سایش سبب انتخاب این پلیمر در تولید بن گرد می شود. علاوه بر مقاومت سایشی، مقاومت حرارتی نیز از دیگر برتری های تسمه بن گرد تولیدی از PU می باشد.

تسمه بن گرد که دارای کاربری عمده ای در صنایع نساجی بالاخص تولید نخ از یارن دارد گاهی بصورت بدون مغزی و یکپارچه از جنس پلیمر PU و گاهی نیز دارای مغزی می باشد. مغزی اضافه شده در بن گرد به منظور جلوگیری از پدیده خزش یا افزایش طول تحت تاثیر تنش های کششی و حرارتی صورت می پذیرد که این مغزی گاهی از نخ های پلی استر و گاهی نیز از سیم های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. تسمه گرد به ندرت در صنایع بصورت تک ردیف بکار گرفته می شود. در کاربری از بن گرد بعنوان تسمه انتقال نیرو، اغلب برای جلوگیری از سر خوردگی تسمه بر روی پولی تنش های کششی بالایی در اتصال مورد استفاده قرار می گیرد که کاربری چند لایه ای تسمه بن گرد با هدف جلوگیری از خزش و پارگی ایت تسمه صنعتی صورت می پذیرد. در کاربری بعنوان تسمه نوار نقاله نیز قطر پایین تسمه بن گرد به تنهایی و تک ردیف حامل هیچ محصولی نبوده و نیاز به اتصال موازی و چند ردیف از این تسمه می باشد.

مزایا و معایب کاربری تسمه گرد

انتخاب و بکارگیری تسمه بن گرد در صنایع با در نظر گرفتن برخی مزایا صورت می پذیرد. توجه به این نکته که تحت تنش های کششی بالا به هیچ وجود بن گرد جایگزینی مناسب برای تسمه های صنعتی با قابلیت انتقال سطح بالایی از نیرو که در راس آنها تسمه وی بلت است نمی باشند و تحت تنش های کششی سطح پایین و متوسط برای این منظور استفاده می شوند دارای اهمیت بالایی است.

از مزایای تسمه بن گرد پایین بودن نسبی قیمت و قابلیت جایگزینی تک ردیفی آن می باشد. بدین معنا که در صورت پارگی و یا آسیب به یکی از چند لایه موازی بن گرد تنها با تعویض همان ردیف عملکرد سیستم بدون نقص انجام می شود حال آنکه پارگی و یا آسیب به تسمه های تخت نوار نقاله و یا تسمه های انتقال نیرو می بایست با تعویض یکباره کل تسمه صورت پذیرد. همانطور که در بالا نیز قید شد چرخش بی محدودیت در زاویه گردش بر روی نقاله های صنعتی نیز از دیگر مزایای تسمه بن گرد نسبت به تسمه های دیگر محسوب می شود که به سبب برش دایره ای شکل این تسمه میسر می شود.

از معایب اصلی تسمه گرد می توان به قابلیت های پایین کششی در قیاس با دیگر انواع تسمه انتقال نیرو و خزش بالا بالاخص در صورت عدم استفاده از مغزی نام برد. سطح مقطع دایره ای شکل و خاص نیز میزان تماس سطحی و تمرکز تنش های سایشی را ممکن کرده که به کاهش طول عمر این تسمه ها نسبت به تسمه های تخت می انجامد.

بن گرد 5 میلیمتر  PU

تسمه-بن-گرد

بن گرد 5 میلیمتر
PU
شماره فنی :


موجود
بن گرد با پوشش آرامید  PU

تسمه-بن-گرد

بن گرد با پوشش آرامید
PU
شماره فنی :


موجود


پدیده خزش و جلوگیری از آن در بن گرد

یکی از مهمترین تنش های وارده بر هر نوع تسمه صنعتی تنش کششی می باشد. در واقع وجود تنش کششی در اتصال می باشد که عملا با افزایش میزان اصطکاک کاربری تسمه ها را تکمیل می کند. تنش کششی وارده بر تسمه بن گرد در صورتیکه بیش از حد تعریف شده و استاندارد باشد و یا در طول مدت کاری و سیکل های متعدد وارد شود می تواند موجب پدیده خزش در تسمه پلی کرد گردد.

افزایش طول بن گرد تحت تنش کششی در زمان اتصال بر روی فولی ها امری طبیعی می باشد. با این وجود زمانیکه تسمه از روی فولی باز می شود می بایست طول اولیه خود را حفظ کرده باشد. در صورتیکه با جدا سازی بن گرد از روی فولی با افزایش طول روبرو هستیم بن گرد دچار پدیده خزش شده است. خزش سبب می شود که تنش کششی اتصال در فولی ها برای انتقال قدرت کافی نبوده و به تدریج بن گرد بر روی محل اتصال خود دچار لغزندگی و سر خوردگی گردد. علاوه بر این مشکل پدیده خزش که یک تغییر طول دائمی را در تسمه پدید آورده سبب نازک شدن کلی و یا موضعی بن گرد گردیده که به سمت پارگی کامل تسمه پیش می رود.

یکی از عمومی ترین روش ها برای جلوگیری از ایجاد خزش در بن گرد استفاده از مغزی می باشد. این مغزی ها به شکل یک تار نازک در مرکز بن گرد مورد استفاده قرار می گیرند و یا از جنس سیم فلزی گاهی از مس و یا سیم های فولادی هستند و گاهی نیز می توانند از نخ های پلی استری تولید شده باشند. قرار دادن مغزی در مرکز بن گرد سبب می شود که هر اندازه تنش کششی بر پیکر این تسمه ها وارد شود مغزی که طولی ثابت دارد در برابر افزایش طول مقاومت داشته باشد.TEL : 09124633354
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2022 | All ights Reserved | Rollpars Group