آیکون واتساپ
تسمه صنعتی رول پارس

تسمه کاشی

در صنایع کاشی و سرامیک از انواع مختلفی تسمه های صنعتی استفاده می شود. انواع تسمه نوار نقاله، تسمه پلی کرد، تسمه قاشقک و تسمه های وی بلت V-belt انتقال قدرت در صنایع تولید کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرند. با این وجود زمانیکه از تسمه کاشی صحبت می شود اغلب تسمه های انتقال نیرو هستند که بصورت ذوزنقه ای شکل و حتی با پروفیل شش گوش بصورت نخ دار و بدون نخ، انعطاف پذیر و از ترکیبات پلیمری تولید شده اند. تسمه کاشی از نوع انتقال قدرت مطابق با استاندارد ISO 4184 (DIN 2215) در دسترس هستند و با طرح‌ های خاصی مانند تسمه‌ های V موازی، تسمه‌ های V دوبل یا تسمه‌ های V با سطح منحنی تکمیل می‌شوند.

تسمه کاشی و سرامیک

تسمه وی بلت کاشی تهیه شده از مواد اولیه 100% خالص TPU و بصورت ضد روغن، ضد سایش، ضد خمش ، انعطاف پذیر با استحکام کششی بال و همچنین ضد خوردگی شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند. تسمه کاشی اغلب بصورت پنج ضلعی ساده و نخ دار و هفت ضلعی ساده و نخ دار و در ابعاد 17x19 میلیمتر mm و 22x25 میلیمتر mm مورد استفاده قرار می گیرند. تسمه کاشی اکسترود شده به رنگ سفید از جنس PU بصورت co-extruded و بصورت شیار دار هفت ضلعی، بصورت پنج ضلعی به رنگ سبز دارای یک نخ پلی استر استحکام دهنده Reinforcement Polyester، به رنگ آبی بصورت هفت ضلعی با لبه مثلثی برامده همراه با رشته پلی استر داخلی و به رنگ پنج ضلعی سبز رنگ بدون نخ استحکام دهنده دارای بیشترین کاربری است.

تسمه نقاله صنایع کاشی و سرامیک

تسمه نوار نقاله در صنایع تولید کاشی و سرامیک با مقاومت حرارتی بسیار بالا در مراحل تولید کاشی پس از Atomizer و در انتقال خاک رس اتمیزه شده مورداستفاده قرار می گیرند. همچنین از تسمه های کانوایر برای انتقال خاک رس فرآوری شده از قالب‌ها، اکسترودرها، پرس‌ها و کاترها در کاشی‌ های سقف و تولید آجر استفاده می شود.

مانند تمامی صنایع دیگر در فرایند بسته بندی و انتقال نیز از نقاله های پلی یورتان ساده با مقاومت سایشی و کششی بالا با توجه به وزن نسبتا بالای بسته های کاشی و سرامیک بر روی نقاله های صنعتی استفاده می شود که این نوع تسمه نقاله بدون حساسیت در ترکیبات شیمیایی و تنها با مقاومت سایشی و کششی بالا اغلب در عرض های 70 الی 110 سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربری تسمه های پلی کرد در صنایع کاشی و سرامیک

یکی از انواع تسمه های پر کاربرد صنعتی که بعنوان تسمه نوار نقاله ددر صنایع تولید کاشی و سرامیک بکار گرفته می شوند تسمه های پلی کرد هستند. تسمه های گرد پلی کرد در چند ردیف بر روی نقاله های صنعتی بسته شده و در مراحل تولید، انتقال و بسته بندی کاشی مورد استفاده قرار می گیرند. قابلیت جایگزینی ساده، قیمت پایین و انعطاف کاری بسیار بالا از دلایل اصلی بکارگیری تسمه های پلی کرد در صنایع کاشی می باشند.

در تولید کاشی پس از فرایند قالب گیری Molding محصول تولید شده به سمت کوره برای پخت اولیه منتقل می شود. کاشی های نیمه پخته سپس بر روی نقاله هایی که اغلب با تسمه پلی کرد کار می کنند قرار گرفته و برش، پولیش، پرینت و افزودن لایه های نازک سطحی منتقل می شوند. پس از این مرحله بر روی نقاله هایی که از تسمه کاشی پلی اورتان 5 و یا 7 ضلعی دارای تغییر مسیر هستند به سمت کوره برای پخت نهایی منتقل می شوند. پس از خروج از کوره کاشی های پخته شده توسط تسمه نوار نقاله از نوع پیوسته پلی اورتان PU برای بسته بندی منتقل می شوند.

تسمه کاشی PEPSON چین  PU

تسمه کاشی PEPSON چین
PU
تسمه کاشی هفت ضلعی  PU

تسمه کاشی هفت ضلعی
PU


مشخصات یک تسمه کاشی با کیفیت بالا چیست؟

تسمه های انتقال کاشی اغلب با تنش های سایشی بالایی روبرو هستند بنابراین مقاومت سایشی بالا از مهمترین فاکتور های کیفی در تولید این تسمه محسوب می شود. این مشخصه نیز تحت تاثیر سه فاکتور یعنی انتخاب متریال مناسب که چقرمگی بالایی داشته باشد، تکنولوژی و قابلیت های تولید کننده و در نهایت در صورت نیاز استفاده از لایه های سطحی افزاینده مقاومت سایشی قرار می گیرد. عدم جدا شدن سطحی لایه ها و ذرات پلیمری در تماس با سطوح انتقال که اغلب فلزی هستند نیاز به چسبندگی مولکولی بالایی داشته که این چسبندگی با بالا رفتن چقرمگی ترکیبات پلیمری در تولید تسمه کاشی میسر می شود.

علاوه بر مقاومت سایشی اغلب در انتقال کاشی تسمه کاشی چندین و چند پیچ و خم را تجربه می کند بدین معنا که بر خلاف بسیاری از نقاله ها که تسمه نوار نقاله تنها بر روی یک درام گرد چرخش می کند تسمه کاشی در انتقال چندین زاویه از گردش را تجربه می کند. از همین روست که شکل هندسی این تسمه ها باید بگونه ای انتخاب شود که گردش در چند زاویه را تحمل کند. طراحی چند ضلعی تسمه کاشی در واقع به همین منظور انجام می گیرد. عدم اعمال حرارت های شدید به تسمه کاشی سبب می شود که مقاومت حرارتی از فاکتور های کیفی این تسمه صنعتی قرار نداشته باشد. طراحان و مهندسین بر این امر واقف هستند که حذف یک فاکتور از طراحی دست طراحان را برای مانور بیشتر بر روی فاکتور های دیگر به شدت باز می کند. با این وجود تجربه نشان می دهد که مهمترین فاکتور کیفی که از ایجاد سایش سطحی کاسته و ایجاد ترک های داخلی را به حداقل میرساند چقرمگی تسمه کاشی می باشد.

خرید تسمه کاشی از رول پارس

تسمه کاشی اغلب تسمه چند وجهی می باشد و با توجه به خاص بودن دارای مشخصات فنی بالاتری نیز می باشد. جهت خرید تسمه کاشی از فروشگاه رول پارس حداقل به طول تسمه مورد نیاز، عرض تسمه که بر روی لبه های زاویه دار سنتجیده می شود، تعداد وجه های تسمه و نوع مغزی نیاز است. با توجه به اینکه تنش های سایشی در عملکرد تسمه کاشی بیش از دیگر تنش ها دیده می شود برخی تولید کنندگان از متریال های خاص و یا پوشش های سطحی خاصی نیز برای افزایش مقاومت سایشی تسمه کاشی استفاده می کنند که ارائه این اطلاعات نیز برای خرید این سری تسمه های صنعتی می تواند به انتخاب و سفارش محصولی با کیفیت بیانجامد.

از افزودنی های پلیمری تسمه کاشی که به بهبود عملکرد و مقاومت سایشی می انجامد افزاینده های چقرمگی می باشند که به پیوستگی بیشتر مولکولی در ساختار پلیمر می انجامند که البته دسترسی به این اطلاعات نیاز به آنالیز متریال داشته و حتی با بررسی نمونه های OE اتصالی ماشین آلات نیز مشخص نمی شود. بازرگانی رول پارس آماده فروش و ارائه مشاوره خرید و سفارش انواع تسمه کاشی در سایز های مختلف می باشد.TEL : tel:09123691065
09126482568
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Rollpars Group