آیکون واتساپ
تسمه صنعتی رول پارس

تفاوت تسمه برزنتی با تسمه حمل بار

تسمه برزنتی نامی است که گاهی در صنایع لیفتینگ به نوعی تسمه که در لیفتینگ بار مورد استفاده قرار می گیرد نیز گفته می شود. در صنایع مرتبط با تسمه بطور کلی تسمه های صنعتی ابزاری برای انتقال نیرو هستند که تسمه برزنتی همراه با قاشقک بعنوان الواتور مواد پودری و یا دانه ها مورد استفاده قرار می گیرد حال آنکه تسمه های حمل بار بصورت اسلینگ و حتی تا تناژ 30 تن نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که تسمه های برزنتی و تسمه های حمل بار بصورت ساختار، بافت و کارایی کاملا متفاوت هستند.

تسمه های برزنتی دارای نعطاف بسیار کمتری نسبت به تسمه های حمل بار هستند چرا که در قسمت مغزی از الیافی سخت استفاده می کنند حال آنکه تسمه حمل بار چه در نوع تخت باشد و چه در نوع گرد یا شالی با انعطاف بسیار بالا و الیاف بسیار نرم تولید می شود. علاوه بر این ایجاد اتصال با سوراخ های پیچی بر روی تسمه حمل بار آنگونه که در مورد تسمه های برزنتی اتفاق می افتد عملا میسر نیست.

ترکیبات پلیمری تسمه حمل بار

در حالی که تسمه های برزنتی اغلب از ترکیبات منجیق تولید می شوند در تولید تسمه حمل بار از الیاف پلی استر خالص با خلوص بالای 99% استفاده شده است. پلی استر بسیار نرم می باشد و از این رو تسمه های حمل بار را به تسمه ابریشمی نیز می شناسند. با وجود نرمی مقاومت کششی بسیار بالای الیاف پلی استر سبب بکارگیری آن در تولید تسمه های حمل بار که هم بصورت تک لا و هم چند لا (حداکثر 4 لایه) شده است. تسمه های حمل بار هم بصورت تسمه تخت دارای دو چشمی در دو طرف و هم بصورت شالی که خود بدنه تسمه در لیفتینگ بار شرکت می کند تولید می شود. نمونه های کلاف های باز از این تسمه ها با شباهت بیشتری نسبت به تسمه برزنتی تولید می شوند که بر روی جغجغه های باربری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

در حالی که تناژ و ظرفیت لیفتینگ از مشخصه های اصلی کیفی تسمه حمل بار است تسمه های برزنتی بر حسب مقاومت سایشی و قابلیت بکارگیری بر روی الواتور ها برای اتصال باکت و قاشقک مورد استفاده قرار می گیرند و از این رو عملا به نام تسمه قاشقک نیز شناخته می شوند. تسمه های برزنتی با رنگ های مختلفی به بازار عرضه می شوند که هر یک دارای مفاهیم مخصوص به خود هستند بدین شکل که تسمه های یک تن به رنگ بنفش، دو تن به رنگ سبز، سه تن به رنگ زرد و ... تولید می شوند حال آنکه رنگ بندی خاصی در مورد تسمه های برزنتی تعریف نشده و بر حسب برند می توانند در رنگ های مختلف اغلب سفید، زرد و یا قهوه ای تولید شوند.

از نظر سایز و ابعاد نیز باید گفت که تسمه های برزنتی اغلب در عرض های کمتر تا 8 سانت مورد استفاده قرار می گیرند حال آنکه تسمه های حمل بار به سبب تنش های کششی بسیار بالا می توانند در عرضه 40 سانتی متر نیز تولید شده باشند. همچنین این تفاوت در سایز و استاندارد ها در مورد قطر و تعداد لایه های بدنه تسمه برزنتی نیز صادق می باشد.

TEL : tel:09123691065
09126482568
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Rollpars Group