TEL: 09124633354
لوگوی رول پارس

Power transmission belt

تسمه انتقال نیرو

V-belt
V-belt
Cotton nylon belt
Cotton nylon belt
Elavetor V-belt
Elavetor V-belt
Ceramic industry belt
Ceramic industry belt
Ridge Top V-belts
Ridge Top V-belts
General purpose belt
General purpose belt
Textile belt
Textile belt
Round-belt
Round-belt
Impeller Belt
Impeller Belt


اجزا و متریال تشکیل دهنده تسمه انتقال نیرو

همانطور که انتظار دارید، متریال مورد استفاده برای تسمه های انتقال نیرو در طول سال ها تغییر کرده است. در حالی که در گذشته این سری از تسمه های صنعتی معمولاً از چرم ساخته می‌شدند، در اواسط قرن نوزدهم از طناب‌ های پنبه، کنف، کتان یا حتی سیم نیز استفاده می‌ شد. اما انتقال نیرو با تسمه های چرمی برای قرن ها یک راه حل محبوب باقی ماند. حتی در آغاز قرن بیستم، تسمه های انتقال نیرو چرمی بهترین راه حل برای انتقال کارآمد نیرو بودند. امروزه بیشتر تسمه های انتقال نیرو از پوشش های الاستومری ترکیب شده با بدنه تسمه ای ساخته شده از پلیمرهای مصنوعی تشکیل شده است.

فرسایش تسمه انتقال نیرو تحت تاثیر تنش های مخربی چون تنش کششی، تنش سایشی، تنش های حرارتی (بخشی از آن بواسطه اصطکاک تماسی و بخشی از آن تحت تاثیر حرارت محیط) و تنش های خوردگی ناشی از تماس مواد شیمیایی مانند انواع روغن ها و اسید ها اتفاق می افتد. بنابراین نوع طراحی و متریال بکار گرفته شده در تولید تسمه انتقال نیرو می بایست در راستای مقابله با این تنش ها انتخاب شود. از این منظر می توان تسمه های انتقال نیرو را در سه شکل و طراحی هندسی مختلف که هر یک دارای روش های مقاوم سازی متفاوتی هستند دسته بندی نمود که شامل تسمه انتقال قدرت تخت Flat transmission belt، تسمه های انتقال نیروی وی شکل یا وی بلت V-belt و تسمه های انتقال قدرت با پروفیل گرد که به پلی کرد شناخته می شوند. اجزای اصلی تشکیل دهنده این سری از تسمه های صنعتی را می توان دو بخش اصلی مورد بحث قرار داد.

پلی آمید که با نام شیمیایی PA مشخص می شود نیز یکی دیگر از انواع پلیمر ها می باشد که به سبب مقاومت سایشی بسیار بالا گاهی بعنوان آخرین لایه درونی در قسمت تماس تسمه های انتقال قدرت بر روی پولی مورد استفاده قرار می گیرد. پلی آمید در واقع نرمتر از پلی استر و با انعطاف و مقاومت سایشی بالاتر بوده و بعنوان یک جایگزین مصنوعی برای ابریشم نیز بکار گرفته می شود. ترکیبات پلی آمید با داشتن مولکولهایی بسیار سنگین متشکل از تعداد زیادی عناصر نا فلزی کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن مقاومت زیادی را نیز در برابر واکنش شیمیایی با بسیاری از مواد بر روی سطح تسمه انتقال نیرو پدید می آورد.

فاکتور های انتخاب تسمه انتقال نیرو

در انتخاب و بکارگیری تسمه های انتقال نیرو به جز برند که آپشنال بوده و بر حسب بودجه و اطلاعات فنی توسط کاربران انتخاب می شود فاکتور هایی دقیق در انتخاب وجود دارند. نوع، سطح مقطع و ابعاد (طول، عرض و ضخامت) سه مورد از کمیت های عددی در انتخاب صحیح تسمه های انتقال نیرو محسوب می شوند. مسئله ای که وجود دارد این است که حتی با داشتن دقیق این داده های عددی نیز انواع مختلفی تسمه با مشخصات مکانیکی مختلف پیش روی شما قرار می گیرد. در اینجاست که به یک فاکتور مهم دیگر یعنی نوع کاربری تسمه انتقال نیرو در انتخاب این محصول صنعتی اتکا می کنیم. در زیر به بررسی جزئیات این فاکتور می پردازیم.

علاوه بر موارد یاد شده در بالا، تاثیر پذیری و واکنش پذیری شیمیایی نیز از دیگر فاکتور های انتخاب نوع تسمه انتقال نیرو محسوب می شود. در شرایط کاری ماشین آلات صنعتی تماس با رطوبت و انواع روغن ها و اسید ها امری طبیعی می باشد و با توجه به قابلیت خوردگی بسیاری از این ترکیبات شیمیایی، ترکیبات مقاوم بکار رفته در تولید تسمه انتقال نیرو بر حسب نوع و مشخصات از دیگر فاکتور هایی است که بر روی انتخاب این اتصال صنعتی تاثیر گذار خواهد بود.

تسمه های شیار موازی انتقال نیرو Ribbed belt

همانطور که از نام این نوع تسمه انتقال نیرو مشخص است سطح داخلی و در تماس با پولی این تسمه صنعتی دارای شیار هایی ریز و در راستای طولی تسمه می باشد. دلیل ایجاد این شیار های سطحی بر روی تسمه افزایش سطح تماس تسمه با پولی می باشد که تاثیر بسیار زیادی در افزایش اصطکاک تماسی و انتقال سطح بالاتری از گشتاور دارد. هر یک از بخش های شیار دار از این سری تسمه های صنعتی مانند یک تسمه وی بلت عمل کرده و درگیری و تماس ایده آلی با شیار های پولی ایجاد می کند. ساختار یک تکه تسمه انتقال نیرو با شیار طولی Ribbed belt امکان توزیع همگن کشش تسمه در سطح تماس با پولی را فراهم می کند.

تسمه های شیار طولی انتقال نیرو

تسمه های شیار طولی انتقال نیرو قابلیت عملکرد در بازه وسیعی از توان از 0 الی 600 کیلو وات KW را دارند و در دسته تسمه های صنعتی با طول عمر بالا دسته بندی می شوند. مقاومت کششی مناسب این تسمه ها قابلیت کاربری برای اتصال پولی هایی با نسبت قطر بالا را نیز فراهم می کند. تسمه انتقال نیرو با شیار طولی در عملکرد آلودگی صوتی محدودی تولید می کند و از این رو علاوه بر صنایع اتومبیل در تولید ماشین آلات خانه و آشپزخانه مانند ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد. قابلیت انتقال گشتاور بالای تسمه انتقال نیرو با شیار طولی سبب کاربری آن بر روی بسیاری از ماشین آلات سنگین صنعتی مانند میکسر های بتن، کمپرسور ها و چمن زن ها شده است.

در قیاس با تسمه های وی بلت تسمه انتقال نیرو با شیار موازی نیاز به تنش کششی بالاتری در اتصال بوده و قابلیت انتقال میزان محدودتری از گشتاور را دارد اما در عوض بسیار کم صدا و با همگونی بیشتری عمل می کند. نسبت به تسمه های تخت و سراسری این سری از تسمه ها قابلیت انتقال قدرت بالاتری دارند اما قیمت بالاتری نیز دارند.

محدوده دمایی عملکرد مفید تسمه انتقال نیرو

هیچ محدودیت دمایی مشخصی وجود ندارد که عملکرد رضایت بخش تسمه انتقال نیرو را تضمین کند. با این حال، تسمه ای که به درستی انتخاب و متصل شده باشد، عموماً خدمات قابل قبولی را در محدوده دمای محیطی 30- تا 140 فارنهایت ارائه می دهد که در بولتن RMA IP 3-1 مشخص شده است. هنگامی که یک تسمه لاستیکی با دمای داخلی بیش از حد بالا کار می کند، چسبندگی بین اجزای تسمه از بین می رود و باعث خرابی زودرس می شود. دمای داخلی تسمه تحت تأثیر دمای محیط، زمان قرار گرفتن در معرض و تهویه و همچنین طراحی درایو است. آزمایشات نشان می دهد که به ازای هر 36 درجه فارنهایت افزایش در دمای محیط، عمر مفید تسمه وی بلت به نصف کاهش می یابد. و به ازای هر 2 درجه فارنهایت افزایش دمای محیط، 1 فارنهایت در دمای کارکرد داخلی تسمه انتقال قدرت افزایش می یابد. بنابراین، هر 18 درجه فارنهایت افزایش در دمای داخلی تسمه انتقال قدرت عمر تسمه را به نصف کاهش می دهد.


برای درایوهایی که در دمای محیط بالاتر از 140 فارنهایت کار می کنند، برای توصیه با سازنده مشورت کنید.
تسمه های ترکیبی مخصوص را می توان در دماهای بالا یا پایین محیط استفاده کرد. اما، اگر سازنده از ترکیبی برای افزایش حد درجه حرارت بالا استفاده کند، حد پایین نیز افزایش می یابد و بالعکس. تسمه انتقال نیرو حاوی ترکیبات پلی یورتان در دمای محیطی بین -65 تا 185 فارنهایت عملکرد رضایت بخشی دارند.TEL : 09124633354
Email: info [at] rollpars [dot] com

© Copy right 2022 | All ights Reserved | Rollpars Group